Nihat Hatipoğlu’na İftarda Yapay Zeka Sorusu! Basur Kremi Satıyorum Yanıtı Sosyal Medyada Gündem Oldu

Her Ramazan ayında olduğu gibi, bu yıl da ATV’de Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu’nun sunduğu Ramazan İftar ve Sahur programı ekrana geliyor.

İftar ve sahur programlarında izleyicilerin sorularını yanıtlayan Hatipoğlu, gençlerden gelen soruları da cevaplıyor.

Son olarak, Bilgisayar Mühendisliği mezunu Mustafa Emre Erengül’ün yarışmaya katılarak sorduğu “Ben Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Yapay zekayı tasarlayan mühendisler, yapay zekanın suç işlemesi durumunda ne kadar sorumlu olabilirler?” sorusuna cevap verdi.

Sorudan ilham alarak konuşan Hatipoğlu, kendi başından geçen bir olayı da paylaştı. “Bu aslında önemli bir konu; gelecekte karşılaşabileceğimiz ciddi sorunlardan biri. İleride bazı önlemler alınmalı. Yapay zekayla ilgili bir video gönderdiler bana. Beni konuşturuyorlar. Videoda benim ağzım ve dilim oynuyor, ama ben gerçekte bir din programı sunuyorum. Videoda bana basur için merhem satıyorlar. Üstelik, ben hayatımda böyle bir şey yapmadım” dedi.

“İYİ NİYETLE KULLANILIRSA FAYDALI, KÖTÜ NİYETLE KULLANILIRSA ZARARLIDIR”

Hatipoğlu, soruya şu şekilde yanıt verdi: “Özel hayatın gizliliği konusunda ciddi tehlikelerle karşılaşabiliriz. Bir kişinin kafası başka birinin vücuduna yerleştirilebilir, bakıldığında kişi kendisini tanır. Bu tür işleri yapanlar, Allah katında mutlaka hesap vereceklerdir, hukuki olarak da cezalandırılmalıdırlar. Bilgisayar mühendisi olarak, bu tür faaliyetlerde bulunmak günah işlemek anlamına gelir. Ancak, emniyete yardımcı olma niyetiyle veya tıbbi ihtiyaçlar için yapay zeka kullanılabilir. İyi niyetle kullanılırsa faydalıdır, kötü niyetle kullanılırsa zararlıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x